Předání zrníček v Domově Laguna Psáry

V sobotu 28.3.2009 jsme předávali zrníčka v Domově Laguna Psáry. Sešli jsme se s ředitelem tohoto Domova Mgr. Jakubem Adámkem odpoledne, předali jsme mu 2 pytle plyšáků a krabici hraček a on nás provedl a seznámil s chodem tohoto zařízení. V druhé části prohlídky mu byl velkým pomocníkem pan František, který je klientem Domova již více než dvacet let. Doplňoval výklad pana ředitele, odemykal a zamykal dveře, ukázal nám svůj pokoj, svoji sbírku pohlednic (na obrázku třetí zleva).

V současné době poskytuje Domov Laguna Psáry ve svých dvou areálech celoroční, týdenní a denní služby osobám s mentální retardací bez omezení věku. Kapacita domova je v obou areálech 107 klientů s různým stupněm mentální retardace. Jejich věk se pohybuje od 3 let až do dospělosti. Někteří z nich zde prakticky prožijí celý svůj život a Laguna se stala jejich domovem.

V areálu Domova Laguna jsme si mimo pokojů pro klienty mohli prohlídnout také ordinace lékařů, tělocvičnu, rehabilitační bazén, základní školu speciální, chráněné dílny keramickou a textilní, cvičnou kuchyni a další moderní a hezké prostory, které klienti využívají.

Klienti naplňují svůj čas podle svých schopností. Někteří navštěvují základní školu speciální, starší si nabyté vědomosti opakují celoživotním vzděláváním. Klienti s menším stupněm mentální retardace bydlí na samostatných pokojích se společnou kuchyňkou. Další jsou zaměstnáni mimo areál Domova. Navštívili jsme také starší maminku, která se o svoji dceru s mentálním postižením celý život starala, ale vzhledem k věku již nemá tolik sil a Domov Laguna jim nabídl pomoc a ubytování.

Prostředí Domova Laguna je velmi přátelské, snaží se o integraci svých klientů s ostatními lidmi. Každý klient tohoto Domova má v sobě velkou dětskou duši, proto jim vaše zrníčka udělala obrovskou radost. Někteří si své plyšáky přidají do svých sbírek, jiní si jimi vyzdobí pokojíčky, ti nejmenší si s nimi budou hrát. Část z nich pan ředitel schová a použije až jako dárky na vánoce, neboť finanční prostředky jsou velmi omezené a na dárky nezbývá.

Všem vám za vaše zrníčka děkujeme!

Ivig/BC/- Ivana

66 odpovědí na “Předání zrníček v Domově Laguna Psáry”

 1. Pingback: Matthew
 2. Pingback: william
 3. Pingback: Alfredo
 4. Pingback: karl
 5. Pingback: leonard
 6. Pingback: Ramon
 7. Pingback: wendell
 8. Pingback: guy
 9. Pingback: jeffrey
 10. Pingback: leslie
 11. Pingback: rodney
 12. Pingback: Leo
 13. Pingback: Charlie
 14. Pingback: Francisco
 15. Pingback: victor
 16. Pingback: fara

Napsat komentář