Linda

Linda byla ještě počátkem roku normální zdravá a veselá třináctiletá dívka, která právě zahájila studium na šestiletém jazykovém gymnáziu. Ve svém volnu hrála na klávesy, cvičila moderní gymnastiku a chodila s kámoškama na zmrzku. Jednu neděli z kraje února ji najednou začaly bolet nohy. Potom je dokonce přestala cítit. Náhle. Bez varování. Z hodiny na hodinu.

Fotografie Lindy před onemocněním.

Záchranka ji okamžitě převezla do Thomayerovy nemocnice, kde jí hned začali léčit, ale nic nezabíralo. Už za hodinu od počátku náhlé a zcela nečekané ataky Linda úplně přestala cítit tělo od pasu dolů, a tak to i zůstalo. Strávila 6 týdnů na jednotce intenzivní péče, absolvovala nesčetně vyšetření, terapií a rehabilitací, přesto se nepovedlo stav zvrátit a ani se nenašla příčina náhlého Lindina ochrnutí.

V nemocnici už pro ni nemohli nic udělat, nastal čas se adaptovat na novou situaci. Linda putovala do Hamzovy léčebny v Luži u Košumberka, kde za pomoci skvělých sester a lékařů intenzivně rehabilitovala, a hlavně se učila, jak vůbec fungovat na vozíku. Všechny ty zdánlivé banality jako dojít si na záchod, umýt se, obléct se, lehnout si do postele se musela znovu naučit řešit z vozíku. Naštěstí je Linda velká bojovnice a zdá se, že ji nic nezastaví. Velmi poctivě se věnovala nácviku, aby se co nejdřív mohla vrátit k rodině a k co možná nejnormálnějšímu životu. Přese všechnu nespravedlnost světa, kterou Linda zakouší, se dál intenzivně věnuje studiu a udržuje kontakt se spolužáky a těší se, že se do školy v září vrátí.

Nesmírně důležitá je pro Lindu neustálá rehabilitace a posilování. A nejen proto, že je Linda sportovkyně tělem i duší. Posilování rukou a cvičení ochrnutých nohou je životně důležité pro její následné fungování. Lindě je teprve 13 let a čeká ji celý život na vozíku. S tím jsou spojená i rizika různých zdravotních komplikací, kterým ale lze předejít správným cvičením. Jsou ale věci, na které nestačí ani Lindina nezlomná vůle a bezbřehá podpora její rodiny. Proto bychom Lindě rádi pořídili speciální přístroj motomed. Cvičení na něm redukuje spasticitu ochrnutých nohou, udržuje tolik důležitou svalovou hmotu a pomáhá nohy prokrvovat. Zajišťuje rovnoměrné posilování všech důležitých částí těla, které Linda nutně potřebuje. Všechno tohle Lindě pomůže udržet se v kondici a tím i zůstat zdravá. Na motomed nicméně pojišťovna nepřispívá. Nový motomed stojí přibližně 160 tis. Kč, my bychom rádi přispěli na repasovaný v hodnotě přibližně 45-70 tis. Kč

Příběh Lindy a její rodiny je pro většinu z nás noční můra, málokdo si umí představit, co prožívá ona, její rodiče i sourozenci. S novou situací se musí postupně a bolestně vyrovnat sami, my šťastnější jim v tom těžko pomůžeme. Ale nějak přeci jen pomoct můžeme a je to překvapivě jednoduché. Pojďme finančně přispět, aby se s novou situací Lindina rodina snáze vyrovnala alespoň po té praktické stránce.

Zrnka tímto vypisují krátkodobou sbírku „Linda“. Doufáme v cílovou částku 100 tis. Kč, kdy vybrané finanční prostředky budou použity přednostně na koupi repasovaného motopedu ve výše uvedeném cenovém rozpětí a na zdravotnické a hygienické pomůcky či služby nehrazené z veřejného zdravotního pojištění.  

Aktuální fotografie

Podpořit Lindu můžete na č.ú.: 2900682819/2010. platbu označte VS 888.